VLAN (Virtual Local Area Network), czyli wirtualna sieć LAN
Autorem artykułu jest Sebastian Rabenda
Coraz częściej wykorzystuje się VLAN'y w firmach, biurach, czy nawet szkołach. Coraz częściej się o nich mówi... Lecz co to tak naprawdę jest i czemu to ma nam służyć? Ułatwmy sobię (administratorom) pracę i stwórzmy sieć łatwiejszą do konfiguracji.
1.Czym jest VLAN?
VLAN to zbiór urządzeń pracujących w różnych wirtualnych podsieciach. Wykorzystuje się je do odseparowania ruchu pomiędzy niektórymi hostami oraz ograniczenia ruchu rozgłoszeniowego. Żadna ramka wysłana w danym VLAN'ie nie jest w stanie dotrzeć do innego VLAN'u bez dodatkowych urządzeń, czyli w tym przypadku routera. VLAN znajduje także zastosowanie przy wprowadzaniu zmian w topologii sieci. Dla zilustrowania tej funkcji wyobraźmy sobie następującą sytuację: W dużej firmie pracownik zmienia stanowisko pracy. Dzięki VLAN-owi administrator nie musi przepinać kabli w celu podłączenia ich do odpowiednich portów. Wystarcza jedynie kilka komend pozwalających na przypisanie nowego stanowiska pracy do odpowiedniej podsieci.
2.Konfiguracja i rodzaje VLAN'ów
VLAN'y działają na drugiej warstwie ISO/OSI (adresy MAC). Oznacza to, że konfigurujemy je na Switch'ach (przełącznikach). Routery wspomniane w pkt. 1 działają natomiast w trzeciej warstwie ISO/OSI (adresy IP).
VLAN'y dzielimy na statyczne i dynamiczne:
- VLAN'y statyczne pozwalają administratorowi na przypisanie na przełączniku danego VLAN'u danemu portowi. Użytkownik nie mający dostępu do Switch'a nie jest w stanie tego zmienić.
- VLAN'y dynamiczne umożliwiają przypisanie VLANowi danego MAC adresu, Oznacza to, że administrator tworzy tablice MAC adresową na przełączniku, w których spisuje, który VLAN przypisać danemu MAC adresowi.
Jak już wspomniałem wyżej Switche działają na warstwie drugiej modelu ISO/OSI, zaś routery na warstwie trzeciej. Dzięki temu możemy wykorzystać routery do łączenia ze sobą różnych VLAN'ów zachowując separację w danej domenie rozgłoszeniowej.
---
Sebastian Rabenda
www.komputerowe-sieci.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl